Foto Simo Szabolcs

„Ez egy életműdíj, és emiatt duplán jól esik megkapni”

2025. 02. 06.
Foto Simo Szabolcs

13 évesen már a BEAC Semmelweis utcai vívótermében iskolázott Dömölky Lídia, hat évre rá egyéni és csapatvilágbajnoki címet szerzett, később pedig olimpiai bajnok lett. Visszavonulása után sokáig csak álmodott róla, hogy a Nemzet Sportolója lesz. Végül elengedte az ábrándot, így 2025-ben őt érte a legnagyobb meglepetésként, hogy megkapta a címet.

A 103 éves korában, idén január 2-án elhunyt Keleti Ágnes üres helyett hagyott maga után – a Nemzet Sportolóinak sorában is. A 11 fősre apadt társaság a szabályoknak megfelelően új tagot javasolt, a BEAC egykori sportolóját, a 88 éves olimpiai és világbajnok tőrözőt, Dömölky Lídiát, aki a magyar kormány támogató döntése nyomán mostantól a Nemzet Sportolója-cím büszke birtokosa. A BEAC 120 emlékév alkalmából hosszabban is beszélgettünk vele.

Lidi néni hat éven át sportolt a BEAC-ban, szívesen válaszolt a kérdéseinkre. Mint mondja, sokáig reménykedett benne, hogy egyszer bekerülhet a Nemzet Sportolói közé, ám néhány éve letett róla, és azóta nem is foglalkozott ezzel, ezért is érte óriási meglepetésként, hogy jelölte a tagság, és megkapta a címet.

„Nagyon meghatott, óriási megtiszteltetésként élem meg, szép búcsúmeglepetés kaptam az életem utolsó részében. A Nemzet Sportolója-cím leginkább egy életút-elismerés, egy életműdíj, és emiatt duplán jól esik megkapni. Több mint 20 éve létezik, és nem lehet könnyű a babot a borsóval összevetni. A nemeket, a sportágakat, a fegyvernemeket és sok-sok más szempontot figyelembe véve kell döntést hozni az új jelöltről, ez nagyon nehéz lehet.”

DSC 6825

Dömölky Lídia, (teljes nevén Sákovics Józsefné, Dömölky Lídia) a mai napig emlékszik a pillanatra, amikor belépett a Semmelweis utca 2. alatt található vívóterembe 1949. január 19-én. Úgy fogalmaz, ott kezdődött el az élete „a vívás otthonában”, a nagy elődök között. A bátyja vitte el 13 évesen az első edzésre (19 éves koráig vívott nálunk), akinek hálás, hogy elindította ezen az úton. A kulcs nem a tehetség volt, szerinte egészen máshol kell keresni a megoldást.

„Nagyon fontos volt, hogy soha egyetlen edzést sem éltem meg teherként. Imádtam vívni, egy ünnep volt minden tréning. Szabó László volt az edzőnk a BEAC-ban. A piaristákhoz jártam iskolába, s amikor lyukas óránk volt, felszaladtam hozzá a közeli vívóterembe egyet iskolázni, s ettől én voltam a legboldogabb ember a világon. Ha az egyik társunkkal öt perccel többet iskolázott a mester, féltékenyek voltunk. Sok-sok évvel később a tanítványaimnak is azt mondtam: szinte lényegtelen, ki milyen szintre jut vívásban, ha szeretettel, örömmel vív, akkor elérte a célt, hiszen felüdülést okoz ez a sport. Számomra a BEAC az a hely volt, ahol felszedtem a megfelelő szemléletet és az alapokat, amire később építkezhettem, s ennek köszönhetően szinte minden bejött a karrieremben.”

Dömölky Lídia győzelem feletti öröme Dr Bay Bélával és az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Balthazár Lajossal

Dömölky Lídia győzelem feletti öröme Dr. Bay Bélával és az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Balthazár Lajossal

Egymásra épülő aranyak

Egykori vívónk szédületes karriert futott be, számtalan magyar bajnoki címe mellett négyszeres vb-győztes (csapatarany, Brüsszel – 1953; egyéni és csapatarany, Róma – 1955; csapatarany, Budapest – 1959; csapatarany, Montreal – 1967) és olimpiai aranya (csapat, Tokió – 1964) is van. Amikor a múltba réved, nem ugyanazok a pillanatok ismétlődnek, mindig más és más emlékfoszlány sejlik fel. Mint mondja, az egyik nem létezhetne a másik nélkül.

„Nehéz válogatni közöttük, a legszebb pillanatok között. Ha például nem nyertem volna meg a magyar bajnokságot 19 évesen, nem kerülök be a válogatottba, és nem leszek világbajnok 1955-ben Rómában egyéniben és csapatban. Egyéni világbajnoknak lenni csodálatos dolog, de csapatban még nagyobb öröm, hiszen, ha az egyiknek nem megy, a másik megmenti, egymásért küzdünk, egymásnak örülünk. Szerencsém volt, hogy olyan csapat tagja lehettem a világbajnokságon (Elek Ilona, Nyári Magda, Kiss Katalin, Elek Margit, Morvay Zsuzsa), vagy épp az olimpián (Ágoston Judit, Juhász Katalin, Marosi Paula, Rejtő Ildikó) amely a legmagasabb szintet képviselte.”

Lidi néni visszavonulása után gimnasztikus testképzéssel foglalkozott, dolgozott a Képes Sportnál szakíróként, és elvégezte a Testnevelési Főiskola szakedzői képzését, sok tehetséges vívóval foglalkozott. Közülük a magyar-görög származású Szidiropulosz Nikolett Eb-győztes lett görög színekben. (2023-ban az Indexnek így nyilatkozott: „Dömölky Lídia néni, olimpiai bajnok tőröző volt az, aki az első évben megszerettette velem ezt a csodás sportot.”) A többi tanítványa megmaradt az ifjúsági sikereknél, de ennél sokkal többet jelent, hogy azóta is tartják mesterükkel a kapcsolatot. „Minden évben eljönnek, és felköszöntenek a névnapomon, születésnapomon. A vívóéletük fontos részét képeztem, s ennél nincs is nagyobb elismerés, hiszen az egész társaságnak meg tudtam tanítani valamit a sport értékéről.”

A BEAC korabbi stadionjanak emleket allito tabla atadojan foto Simo Szabolcs

A BEAC korábbi stadionjának emléket állító tábla átadóján (Fotó: Simó Szabolcs)

Világbajnoki meccs 81 évesen

Dömölky Lídia 2017-ben (81 évesen) még indult a veterán világbajnokságon, és egészen 2024 közepéig, 87 éves koráig aktívan sportolt. „A térdem sajnos megsérült néhány hónapja, emiatt most itthon gimnasztikázom, szobabiciklin tekerek, hogy megússzam a műtétet. A gyógyulásban nagy szerepe van, hogy higgyünk benne. Nagyon hiányzik persze a rendszeres testmozgás, tavaly nyárig igyekeztem hetente háromszor úszni, és napi 6-10 ezer lépést gyalogolni.”

A vívóversenyeket a mai napig követi, végigszurkolta a párizsi olimpiát is a fotelből, és megkönnyezte a magyar sikereket. Hisz benne, hogy a sok tehetséges fiatallal újra nagy korszak előtt áll a magyar vívás. Ehhez elengedhetetlen, hogy ismerjük a gyökereinket, a múlt példaképeit, akikre klubidentitást lehet építeni. Ő maga is ilyen sportember.

„A felújított, Gerentsér László vívómesterről elnevezett Semmelweis utcai Egyetemi Vívóterem és Vívómúzeum tavaly év eleji avatásakor könnyek között emlékeztem a régi időkre. Fantasztikus, hogy egyetemi keretek között is ilyen aktívan foglalkoznak a vívással, egyáltalán bármilyen sportággal. 1949 januárjában volt ott először szekrényem. Megható, hogy a mai napig megvan, vigyáznak rá.”

Hamori Jenovel az egykori BEAC vivoteremben Foto Simo Szabolcs

Hámori Jenővel az egykori BEAC vívóteremben (Fotó: Simó Szabolcs)

Szerző: Gabay Balázs

ELTE ELTE HÖK ELTE KK ELTE Online JOMA MEFS Újbuda Sport Újbuda kerületi önkormányzata ESN ELTE Sport Kft. ELTE Alumni BGA NEA Biotech