Gy

ELTE-s Ironman-ek a gáton

2014. 08. 28.
Gy

Kelet-Európában elsőként nálunk vonulhatott fel a hivatalos és jellegzetes piros-fekete IM logós verseny, melynek mezőnyében az ELTE-BEAC Polythlon Klub sportolói szép számban voltak jelen.

Évente 180 000 indulójával az Ironman igazán divatos versenynek tekinthető, így nem csoda, hogy az elmúlt években idehaza is egyre nagyobb tömeget vonz a triatlon sportág leghosszabbika. A már-már külön sportággá avanzsált Ironman augusztus 23-án Budapesten is megrendezésre került. Az esemény sporttörténeti jelentőséggel bírt, hiszen Kelet-Európában elsőként nálunk vonulhatott fel a hivatalos és jellegzetes piros-fekete IM logós verseny.

Az összesen 113 kilométeres táv (1.9 km úszás, 90 km kerékpár, 21.1 km futás) a belváros legszebb és legjellegzetesebb részein haladt keresztül. A versenyközpont helyszíne, csakúgy mint az úszásé, a Kopaszi gát és az Öböl volt. A kerekezés a Duna mentén, az Óbudai szigetig vezetett, fel a Várba, átvezetve a váralagúton, a Lánchídon, a Parlament érintésével az Árpád hídig, majd a rakparton érkezett vissza a versenyközpontba. A félmaratoni távú futópálya a Gellért tér és az Öböl között, az egyetemi épületeket is érintve, négy körből állt.

IRONMAN-70-3-BudapestNem csak a helyszín, hanem a résztvevők tekintetében is volt egyetemi vonatkozása az első budapesti IM-nek! Egyetemünket képviselve az ELTE-BEAC Polythlon Klub sportolói szép számban jelen voltak a mezőnyben és a szurkolók között is. 57 ország közel 2000 résztvevője közül több mint 25 ELTE-s színekben induló versenyző is teljesített, ráadásul igen szépen, többen egyéni legjobbjukat megjavítva.

A legjobb ELTE-s eredmények közül is a kiemelkedik Kis Gyuláé, a klub vezetőedzőjéé, aki a profi mezőnyben 4:02:57-es idővel abszolút 12. helyen, a 3. leggyorsabb magyar profi férfiként ért célba.

A hangulatról, a nemzetközi, nagy neveket is felvonultató hazai közegről Kis Gyula így nyilatkozott:

kgyulaAmikor 2010-ben elindultam a budapesti triatlon VB-n, felejthetetlen élmény volt számomra. Igaz, hogy akkor sem fogadott kegyeibe az időjárás minket, de a belvárosban versenyezni egyedülálló dolog volt. Az akkori célba érkezésem után csak a „még egyszer” érzés maradt. Reméltem, hogy alkalmam lesz még ugyanitt versenyezni. Erre négy évet kellett várni, de száz százalékig megérte minden másodperc.

A pofi mezőny legeredményesebb magyarjai a nők között a 2. helyen befutó Csomor Erika (4:25:47) és Halász Anna 4:26:13, a férfiak között pedig Hankó Dávid (03:57:25), Tarnai László (03:58:21) és Kis Gyula (4:02:57) voltak.

2015-ben biztosan, és várhatóan két további évben is rendezünk még IRONMAN-t. Így, aki a sporttól 100%-ig átitatott nagyszerű hangulatban kedvet kapott, már most tervezheti a jövő nyár végi megmérettetést. A teljes felkészülésre vagy a teljesítmény csiszolására az ELTE triatlon klubjában pedig nagyszerű lehetőség biztosított.