Névtelen 1

More than 40 sport are waiting for you at ELTE Sport's week 2021

2021. 09. 01.
Névtelen 1

Come and try more than 40 sport between 6th of Senbember and 10th of September.

Before participate the classes register HERE.

SPORT'S WEEK TIMETABLE

MONDAY

Sport

Level

Time

Venue

Registration

Athletics Advanced (running and throwing athletes)

17.30

BEAC hall athletics track Not required
Cheerleading

Beginner

18.00-19.30 Pázmány Péter Catholic University (1088 Bp., Szentkirályi street 26.) Registration HERE.
Functional training

Mixed

19.00-20.00 ELTE Apáczai High school (1053 Bp., Papnövelde street 4.) In order of arrival (max. 15 member)
Running Beginner | advanced 16.30-17.30 | 18.00-19.00 Meeting point: BEAC ground floor 11th room- (1117 Bp. Bogdánfy street 10/B)

Not required

Spin yoga

Mixed

16.00-17.30 BEAC TT4 room (1117 Bp. Bogdánfy Ödön street 10/B) In order of arrival (max. 20 member)
Goju-Ryu Karate

Mixed

17.15-18.45 ELTE Radnóti High school (1146 Bp., Cházár András street10.) Not required
Hip- hop Mixed 17.30-19.00 BEAC TT4 room (1117 Bp. Bogdánfy Ödön street 10/B) Registration is required: [email protected]

Cardio bodyshape

Mixed

19.00-20.00 Szent Margit High school (1114 Bp. Villányi út 5-7.)

Not required

Kick- box

Mixed

19.00-21.00 ELTE Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.)

Not required

Basketball (women)

Advanced

18.30 Tüskecsarnok Registration is required: [email protected]

Weightlifting

Mixed

18.00-19.00 | 19.00-20.00 BEAC small gym (1117 Bp., Bogdánfy street 10/B) In order of arrival

Intervall training with weight

Mixed

18.00-19.00 ELTE Apáczai High school (1053 Bp., Papnövelde street 4.)

In order of arrival

Fat- burning aerobics

Mixed

18.00-19.00 Trefort Ágoston High School (1088 Bp., Trefort sreet 8.) Not required
KGZ2232

TUESDAY

Sport

Level

Time

Venue

Registration

Bodyshape aerobics

Mixed

17.00-18.00 ELTE Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.)

Not required

Athletics Advanced (running- throwing athlets) 17.30 BEAC sporttelep athletics track

Not required

Cheer dance

Beginner

18.30-20.00 Ludovika sport hall (1089 Bp., Diószegi Sámuel street 25) Registration HERE.
Futsal (women) NB2 20.00 Tüskecsarnok 'B' room. Registration is required: [email protected]
Jiu- jitsu

Mixed

16.30-18.00 Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.) Not required

Modern dance

Beginner | Advanced 18.00-19.00 | 19.00-20.00 ELTE Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.) Registration is required: [email protected]
Muay thai Mixed 17.00-18.00 Nebo Dojo (1071 Bp., Damijanich street 25/B) Registration is required: [email protected]

Women's yoga

Mixed

17.30-19.00 BEAC TT4 room (1117 Bp. Bogdánfy Ödön street 10/B) In order of arrival (max. 20 member)

Chess

Mixed

18.00- 20.00 ELTE south building, Farkas Gyula room, 825.

Not required





Swimming

Advanced

06.00-07.30 Hajós Alfréd National swimming pool (1138 Bp., Margitsziget 23800) Not required
Pilates/spine training

Mixed

18.00-19.00 Ludovika sport hall - aerobics room (1089 Bp., Diószegi Sámuel street 25) Registration HERE
Spinning

Mixed

18.00-19.00 | 19.00-20.00 BEAC spinning room (1117 Bp. Bogdánfy street 10/B) In order of arrival (max. 12 member/training)
TRX

Mixed

18.00-19.00 | 19.00-20.00 BEAC mirror room (1117 Bp. Bogdánfy street 10/B) In order of arrival (max. 5 member/training)

Waterpolo

Mixed

20.00 Hajós Alfréd National swimming pool(1138 Bp., Margitsziget 23800) Registration is required: [email protected]
Fat- burning aerobics

Mixed

18.00-19.00 ELTE Apáczai High school (1053 Bp., Papnövelde street 4.) Not required


Trx

WEDNESDAY

Sport Level Timee

Venue

Registration
Argentine tangoo

Beginner

18.00-18.45 | 18.45-19.30 BEAC TT4 room (1117 Bp. Bogdánfy Ödön street 10/B) Not required
Argentine tangoo

Intermediate

19.30-20.15 | 20.15-21.00 BEAC TT4 room (1117 Bp. Bogdánfy Ödön street 10/B) Not required
Athletics

Advanced (running- throwing athletes)

17.30 BEAC- athletics track Not required
Fascia based flow and meditation

Mixed

17.30-19.00 Ludovika sporthall 1089 Bp., Diószegi Sámuel street 25.) In order of arrival (max. 20 member)

Functional training

Mixed

19.00-20.00 ELTE Apáczai High School (1053 Bp., Papnövelde street 4.) In order of arrival (max. 15 member)

Running

Beginner | advanced 16.30-17.30 | 18.00-19.00 Meeting point: BEAC groundfloor 11th room (1117 Bp. Bogdánfy street 10/B) Not required
Futsal (men) NB2 18.30 Tüskecsarnok 'B' room Registration is required: [email protected]
Goju-Ryu Karate Mixed 17.15-18.45 ELTE Radnóti High school (1146 Bp., Cházár András street 10.) Not required
Kick- box

Mixed

19.00-21.00 ELTE Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.) Not required
Pilates

Mixed

18.00-19.00 Trefort Ágoston High school (1088 Bp., Trefort street 8.) Not required
Volleyball (men's and women's)- FULL HOUSE! Beginner | intermediate 18.00-19.30 | 19.30-21.00 ELTE Apáczai High school (1053 Bp., Papnövelde street 4.) Registration is required: [email protected]
Weightlifting Mixed 18.00-19.00 | 19.00-20.00 BEAC small gym (1117 Bp., Bogdánfy street 10/B)

In order of arrival

Intervall trainings with weight

Mixed

18.00-19.00 ELTE Apáczai High school (1053 Bp., Papnövelde street 4.) In order of arrival





IMG 20201009 201729

THURSDAY

Sport

Level

Time

Venue

Registration

Bodyshape aerobics

Mixed

18.00-19.00 Ludovika sport hall- aerobics room (1089 Bp., Diószegi Sámuel street 25)

Registration HERE

Athletics Advanced (running- throwing athletes) 17.30 BEAC athletics track Not required
Cheer dance

Beginner

18.30-20.00 Ludovika sport hall (1089 Bp., Diószegi Sámuel street 25) Registration HERE
Darts

Mixed

18.30-tól CDFŰ culture basement (1053 Bp., Fejér György street 1.) Registration is required: [email protected]
Belly dance

Beginner

19.30-21.00 Tánctemplom, Vénusz room (1074 Budapest, Huszár street 4.) Not required
Hip- hop

Mixed

16.30-18.00 ELTE Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.) Registration is required: [email protected]
Interval training

Mixed

18.00-19.00 ELTE Apáczai High School (1053 Bp., Papnövelde street 4.) In order of arrival.
Jiu- jitsu Mixed 16.30-18.00 Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.) Not required
Basketball (Men's)

Advanced

19.00 Szent Margit High school (1114 Bp. Villányi street 5-7.) Registration is required: Zoltán Csányi: +36 30/924/4032
Modern dance Beginner | Advanced 18.00-19.00 | 19.00-20.00 ELTE Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.) Registration is required: [email protected]
Chest Mixed 17.00-19.00 BEAC corridor front of the hall (1117 Bp., Bogdánfy street 10/B) Not required

Volleyball

Advanced women's | advanced men's 17.00-18.15 | 18.15-19.30 ELTE Radnóti High school (1146 Bp., Cházár András street10.) Registration is required: [email protected]
Spinning

Mixed

18.00-19.00 | 19.00-20.00 BEAC spinning room (1117 Bp. Bogdánfy street 10/B) In order of arrival (max. 12 member/training)

Swimming

Advanced

06.00-07.30 Hajós Alfréd National swimming pool (1138 Bp., Margitsziget 23800) Not required
Weightlifting Mixed 18.00-19.00 | 19.00-20.00 BEAC small gym (1117 Bp., Bogdánfy street 10/B)

In order of arrival

Interval training with weights

Mixed

18.00-19.00 ELTE Apáczai High school (1053 Bp., Papnövelde u. 4.) In order of arrival
TRX

Mixed

18.00-19.00 | 19.00-20.00 BEAC mirror room (1117 Bp. Bogdánfy street 10/B) In order of arrival (max. 5 member/ training)
Fencing Mixed 12.00-15.00 OSC Fencing room (1052 Bp., Semmelweis street 2.) Not required
Waterpolo Mixed 20.00 Hajós Alfréd National swimming pool (1138 Bp., Margitsziget 23800) Registration is required: [email protected]


53656026 2240842222646730 3521507672413175808 o 1

PÉNTEK

Sportág Szint Időpont Helyszín Előzetes jelentkezés
Table tennis Mixed 19.30-22.00 ELTE Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.) Registration is required: [email protected]
Athletics Advanced (running and throwing athletes) 17.30 BEAC athletics track Not required
Volleyball (mixed) Beginner | Intermediate 17.00-18.30 | 18.30.19.00 ELTE Radnóti High school (1146 Bp., Cházár András street10.) Az [email protected] e-mail címen.

Floor acrobatics

Mixed 19.00-21.00 Pázmány Péter Chatolic University (1088 Bp., Szentkirályi street 26) Registration HERE
Zumba (English language)

Mixed

18.30-19.30 ELTE Mérnök street sport complex (1119 Bp., Mérnök street 35.) Not required


DSC 5674
Magyarul is elérhető.
ELTE ELTE HÖK ELTE KK ELTE Online JOMA MEFS Újbuda Sport Újbuda kerületi önkormányzata ESN ELTE Sport Kft. ELTE Alumni Jooble BGA NEA