Minden szinten szinte minden - tavaszi nagyüzem a sportéletünkben
Világkupa arany- és ezüstérem; meggyőző sikereket arattak és tanulságos vereségek szenvedtek csapataink az országos, egyetemi és regionális pontvadászatokban. Kosarasaink és futsalosaink bizonyultak az elmúlt időszak legaktívabb szakosztályainak.
Hírkavalkádunk élére kívánkozik a nemzetközi színtéren sikeres ELTE-s hallgatók teljesítménye: a gyorskorcsolyázó Burján Csaba Drezdában, míg a kardvívó Márton Anna Athénban állt fel a dobogóra a szakági Világkupa versenyen! Számot adunk a honi (országos, egyetemi és regionális) bajnokságokban szereplő együttesünk aktuális találkozóiról.
Asztalitenisz
Ismét a győztes ösvényen: a magas labda helyett újra a leckét adták fel pingpongosaink! Három vereség után Halasi Dávid, Hertelendy Amadó, Kovács Tamás, Mészáros Bálint összetételű együttesünk azzal a nem titkolt szándékkal látogatott a Budapest Bajnokság I/A sereghajtójának otthonába, hogy visszanyerje előző évi formáját. A két fél őszi összecsapása egyoldalú ELTE-BEAC győzelemmel ért véget, ami jó előjellel kecsegtetett fiaink számára. Megtört a jég: sportszerű labdamenetek során a hibátlanul teljesítő Hertelendy Amadó és a közösbe három sikert tevő Halasi Dávid teljesítménye meghatározta a bajnoki végkimenetelét. Sikerükkel fiaink visszakapaszkodtak a középmezőnybe.
(férfiak – Budapest Bajnokság I/A) Budai XI SE III.-Őrmező – ELTE-BEAC I. 6-10
Cheerleading
Feldobták az orientációs napot cheerleadereink! Három rövidebb produkcióval lépett fel társulatunk a február közepi nemzetközi sportnapon, ahol a külföldi hallgatók betekintést nyerhettek az ELTE színes sportéletébe. Táncosaink a márciusi MEFOB-ra hangolás jegyében két kortárs jazz és egy akrobatikus cheerleading produkcióval örvendeztették meg a lelkesen tapsoló közönséget. Minden eddiginél több sportoló nevezett az év fénypontjának számító versenyre, amelynek kategóriáit egy új műfaj, a High Kick Team is színesíti. A versenyprogram további kategóriái a rutinos szurkolók számára már ismerősek lehetnek.
A táncos vonalon tovább haladva idén is lesz freestyle pom dance team és double is, amik a színes pomponok, forgások és ugrások kavalkádja miatt talán a verseny egyik leglátványosabb kategóriái közé tartoznak.
A táncos kategóriák mellett idén sem maradhat el a cheerleading akrobatikus változata, amelyen belül group stunt és partner stunt kategóriákban mérhetik össze tudásukat a sportolók. Előbbiben a versenyzők kis csoportokban (4-5 fő) mutatnak be gyakran félelmetes és nem kis ügyességet igénylő emeléseket és dobásokat, utóbbiban pedig egy fiú egy lány felállásban láthatjuk ugyanezt. Bár a MEFOB alapvetően egyetemi bajnokság, a korábbi évekhez hasonlóan az Open kategóriák valamelyikében idén is lesz lehetőségük a versenyzésre, a nem egyetemista versenyzőknek is.
A versenyt a hagyományokhoz hűen idén is a Kárpát-medencei Egyetemek Kupájának március 4-i döntő mérkőzése előtt rendezik meg, így biztosítva egész napra változatos és izgalmas látnivalót a szurkolóknak. A korábbi évekhez hasonlóan idén is a BEAC csarnoka ad otthont a kétnapos eseménynek.
Futsal
A vizsgák végeztével ismét parkettre léptek egyetemi válogatottjaink a Budapesti Egyetemi Futsal Bajnokságban. A harmadik játéknapon az ELTE-BEAC PPK csapata két középmezőnyhöz tartozó csapat ellen mérkőzött meg, melyről a csapat kapusa, Sajben Marcell számol be:
"Küzdelmes mérkőzésre számítottunk, az is lett... A Corvinus jelenlegi 8. helye irreális: bár Pinczi Misiék együttese többre hivatott, azonban idén minden rangadóból rosszul jöttek ki. A mérkőzést Rácz góljával indítottuk, ám Pulen mesterhármast szerezve fordította meg a találkozót, amire a hajráig csak egy Jung góllal tudtunk válaszolni. Az erejével teljesen elkészülő Corvinust felőröltük az utolsó 10 percben, és Tagyi - Pápai és Rácz góljával legyőztük a piros mezeseket.
A bölcsészek ellen igazi presztízsmeccset játszhattunk, alig 30 perccel a Corvinus elleni derby után. A fordulók óta biztató teljesítményt nyújtó BTK alaposan megnehezítette megfáradt csapatunk dolgát, és mindössze egy hajrában szerzett gól döntött a mi javunkra. A hősiesen védekező és kontrákra berendezkedő hazaiaknak rögtön két gólt sikerült rúgnunk ami kicsit megfogta őket. Dózsa egy kontrából betalált, és ismét szorossá tette a mérkőzést a félidő közepén. Az eredmény a 40. percig változatlan maradt, pedig volt helyzet itt is, ott is, ám kapusok parádés teljesítményt nyújtottak mindkét oldalon. A hajrában megint Dózsa talált be: labdaszerzés után szépségdíjas mozdulattal emelt Máthé hálójába. A mérkőzést Szini gólja döntötte el, egy szép támadás végén egy közeli góllal, amivel az élen tartotta a PPK-t a harmadik forduló után is."
Távirati stílusban emlékezzünk meg a többi ELTE-s csapat mérkőzéséről is:
A TTK-s titánok kiváló 40 percet produkáltak a Final Four esélyes Pázmány ellen, és addig tartották a hízelgő 4-3-as eredményt, azonban a mérkőzés utolsó 10 percét nem bírták erővel. A BTK igazi nagy skalpot gyűjtött be az NKE ellen, és Rónaszéki két, Molnár, Palkó és Barna góljával 5-3-as győzelmet aratott a tavalyi négyes döntőben szereplő közszolgálatisok ellen.
(férfiak – Budapesti Egyetemi Futsal Bajnokság, 3. játéknap) BME FC– ELTE-BEAC ÁJK 3-0
(férfiak – Budapesti Egyetemi Futsal Bajnokság, 3. játéknap) NKE SE – ELTE-BEAC ÁJK 3-0
(férfiak – Budapesti Egyetemi Futsal Bajnokság, 3. játéknap) Bodon FC Pázmány – ELTE-BEAC TTK 8-3
(férfiak – Budapesti Egyetemi Futsal Bajnokság, 3. játéknap) Corvinus Futsal – ELTE-BEAC PPK 3-5
(férfiak – Budapesti Egyetemi Futsal Bajnokság, 3. játéknap) ELTE-BEAC BTK – ELTE-BEAC PPK 2-3
(férfiak – Budapesti Egyetemi Futsal Bajnokság, 3. játéknap) NKE SE – ELTE-BEAC 3-5
(férfiak – NB II., Közép-nyugati csoport) REAC Sportiskola SE – ELTE-BEAC 11-3
(férfiak – NB II., Közép-nyugati csoport) ELTE-BEAC – Garvittax 7-4
(férfiak U17 – NB II., Közép 3. csoport) Airnergy FC – ELTE-BEAC 2-5
(férfiak U17 – NB II., Közép 3. csoport) BME FC – ELTE-BEAC 1-5
(férfiak U17 – NB II., Közép 3. csoport) Dunakeszi Kinizsi Futsal – ELTE-BEAC 5-4
(nők – NB II., Nyugati csoport) PAFC Mitre – ELTE-BEAC 1-1
(nők – NB II., Nyugati csoport) PTE-ÁOK Petőfi SE – ELTE-BEAC 3-0
Gyorskorcsolya
Két második hely, de csak egy ezüstérem - ilyen mérleggel zárta Burján Csaba a rövidpályás gyorskorcsolya világkupa drezdai állomását! Az ELTE matematika szakos hallgatója a férfiak 1500 méteres távján szombaton még nem jutott be a fináléba, vasárnap viszont igen. Ha már ott volt, nem is tétlenkedett: okos versenyzéssel a kétszeres világbajnok holland Sjinkie Knegt mögött másodikként ért célba. Versenyzőnknek ez volt pályafutása első egyéni vk-érme.
A nap záró számában az előzetesen esélyesnek számító magyar férfi váltó a jégen ezüstérmes pozícióban zárt az orosz négyes mögött, azonban egy szabálytalanság miatt kizárták, így a negyedik helyen végzett a viadal honlapja alapján.
Kézilabda
Megszakadt női együttesünk páratlan győzelmi sorozata! Ősszel hibátlanul teljesített - 6 meccs, 6 siker - Divéki Péter együttese, amely rangadóval, a Károli Gáspár Református Egyetem legjobbjai ellen indította az új évet. Végig fej-fej mellett haladtak a felek, elvétve sikerült csak kétgólos előnyre szert tennie valamelyik csapatnak. A végjátékra is döntetlen állással fordultak rá a csapatok, ám Fortuna ezúttal riválisunkat fogadta kegyeibe. Korábban több hasonló kimenetelű találkozót nyert meg női együttesünk, amely a látottak és az edzői beszámolók alapján most sem érdemelt vereséget.
(nők – Budapesti Egyetemi-Főiskola Bajnokság) KRE – ELTE-BEAC 22-21
Vereséggel kezdte meg férfi együttesünk a felsőházi küzdelmeket! Divéki Péter fiai 7-0-1-es mérleggel zárták az őszt, így 2 bónuszpont birtokosaként a másik csoportelső ellen kezdte meg rájátszásbeli szereplésüket. Rengeteg hiba, sok technikai hiba és elkapkodott lövés jellemezte legényeink játékát, így a mindvégig pattogósan védekező Károli Gáspár Református Egyetem legjobbjai végig vezetve diadalmaskodott.
(férfiak – Budapesti Egyetemi-Főiskola Bajnokság, felsőház) KRE – ELTE-BEAC 19-16
Kosárlabda
Kevés szépséget hozott Balogh Juditék számára a Győr elleni bajnoki! A nemrégiben Hepp-kupa győzelmet ünneplő NB I.-es együttesünk a nemzetközi kupaszíntéren érdekelt kisalföldieket fogadta a Gabányi László Sportcsarnokban. 0-7-es állásnál eszmélt fel először csapatunk - ám csak ideiglenesen. Szenvedtünk a győriek agresszív védekezése ellen – viszont pozitívumként értékelhető, hogy harcoltunk a lecsorgó labdákért. Sajnos a pontok nem, csak a faultok gyűltek a nevünk mellett, így az első negyed közepén büntetőkkel meglépett a Győr (4-13). Jókor jött vezetőedzőnk időkérése és sikerült egy kicsit közelebb zárkóznunk. Azonban az összkép a folytatásban sem változott: reménytelen volt tiszta dobóhelyzetet kiharcolni a rutinosabb ellenfél palánkja előtt. Három triplát és egy duplát is elsüllyesztettek a vendégek, így pillanatok alatt 20 pont fölé kúszott a különbség. Támadásvezetéseink sorra haltak el, kikényszerített helyzetekből dobálták el lányaink a labdát. Ennek tükrében nem meglepő, hogy a második negyed után a harmadikat is 7 dobott ponttal zártuk! A záró felvonást Pál Szandra sikeres középtávoli és hárompontos dobása vezette fel, majd hosszú percekig csak kimaradt helyzeteket és eladott labdákat látott a publikum. 4 perccel a vége előtt, egy letámadás végén a Győr mozdult el a holtpontról: Kovács duplát, Suppi és Simon A triplát jegyzett. Huszonöt pontos vendég sikerrel lett vége a kosárlabda kevés szépségét felvonultató mérkőzésnek.
(nők – NB I.) Aluinvent DVTK Miskolc – ELTE-BEAC Újbuda 74-56 (10-14, 17-8, 30-25, 17-9)
(nők – NB I.) ELTE-BEAC Újbuda – CMB CARGO UNI Győr 33-58 (11-17, 7-17, 7-15, 8-9)
(nők – Amatőr NB I., Nyugati csoport) ELTE-BEAC Újbuda U23 – Kanizsai Vadmacskák SE 101-66 (39-21, 19-23, 22-10, 21-12)
(nők – Amatőr NB I., Nyugati csoport) Szombathelyi Egyetem – ELTE-BEAC Újbuda U23 31-78 (12-14, 4-27, 9-16, 6-21)
A kosárlabdát is meghonosítottuk a Kárpát-medencei Egyetemek Kupája programsorozatán belül! Immáron ez a sportág is szerves részét képezi az egyetemi versengésnek: összesen 4-4 férfi és női csapat nevezése futott be az idei tornára. A férfiak mezőnyében a révkomáromi Selye János Egyetem, a kolozsvári Babes-Bolyai Egyetem, valamint az erdélyi Sapientia marosvásárhelyi és csíkszeredai kara csapatai mérkőznek meg az ELTE egyetemi válogatottjával. A nők között a kolozsváriak mellett a Corvinus, a BME és az ELTE csapatai versenyeznek majd az első kosárlabda KEK-kupáért.
(férfiak – NB II., Közép csoport) ELTE-BEAC – Józsefvárosi KC 48-53 (18-16, 10-6, 7-16, 13-15)
(férfiak – NB II., Közép csoport) ELTE-BEAC – BKG DSE 56-72 (20-15, 7-16, 14-16, 15-25)
(férfiak – MEFOB, Nyugati csoport) ELTE-BEAC – TFSE 55-104 (16-23, 16-28, 8-30, 15-23)
(nők – Budapest Bajnokság 'A' csoport) ELTE-BEAC – BKG DSE 57-64 (13-19, 19-17, 7-17, 18-11)
(nők – MEFOB, Nyugati csoport) ELTE-BEAC – PTE-PEAC 45-81 (10-27, 12-21, 17-20, 6-13)
Labdarúgás
Nyolcadik helyen zárta Szabó András vezette férfi együttesünk a Téli Nagypályás Tornát! Labdarúgóink gólzáporos mérkőzéssel búcsúztak a Elit Ligától: alig egy félidőig tudták tartani az utánpótlás bajnokságban edződő Goldball '94 FC csikócsapatát, amely a fordulást követően gólkülönbség javító győzelmet aratott. Bár mindösszesen négy pontot gyűjtöttek legényeink a hét felkészülési találkozó során, ám egy kivétellel mindig magasabb szinten jegyzett csapatok ellen mérhették össze erejüket, tudásukat. Részsikerekre így is telt: csapatkapitányuk, Flaskay Miklós 7 találatával az utolsó játéknapig harcban állt a gólkirályi címért. Folytatás két hét múlva, tavaszi hadjáratra fel!
(férfiak – Téli Nagypályás Torna, 6. forduló) ELTE-BEAC – Csillaghegyi MTE 6-5 (3-5)
(férfiak – Téli Nagypályás Torna, 7. forduló) ELTE-BEAC – Goldball '94 FC U19 2-14 (1-4)
Polefitness
Tovább emelik a szintet: február 20-tól még nagyobb óraszámban zajlanak a polefitness, poledance, erősítés, nyújtás foglalkozások a BEAC-on! Sőt, a tavaszi szezonban kimondottan Erasmusos kurzus is kezdetét veszi. Célközönségük a február 10-ei orientációs napon nem csak a sportággal ismerkedhetett meg közelebbről, hanem a foglalkozásaikat irányító Bartók Rékával is, aki a kezdetek óta a BEAC Polefitness sportolója és versenyzője.
Jelen állás szerint tizenegy időpontra jelentkezhetnek az érdeklődők, amelyekre általában túljelentkezés van, de az ELTE-BEAC Polefitness Facebook oldalán folyamatosan nyomon követhetőek a jelentkezések. A félév fő célja, hogy ezúttal is minél többen tehessenek szintvizsgát a szezon leteltével, valamint a versenyeken elért teljesítményünk és eredménysorunk okán egyre több ember kapja fel a fejét.
Kedvcsinálóul: nyerjetek bepillantást az @eltebeacpole Instagram oldalon keresztül az edzések menetébe, a tanulók fejlődésébe és a rudasok mindennapjaiba.
Röplabda
(nők – Budapest Bajnokság II., alapszakasz) MAFC Wigner – ELTE-BEAC 3:0 (25-14, 25-9, 25-14)
(nők – Budapest Bajnokság II., alapszakasz) ELTE-BEAC – Kispest ifi 3:0 (25-8, 25-7, 25-22)
(férfiak – Budapest Bajnokság II., alapszakasz) ELTE-BEAC – MALÉV SC 3:0 (25-23, 25-20, 25-23)
(férfiak – Budapest Bajnokság II., alapszakasz) ELTE-BEAC – Közgáz 3:2 (23-25, 25-19, 25-20, 22-25, 15-3)
Vívás
Nincs oka vívódásra: ELTE-s hallgató nyerte a női kardozók athéni világkupaversenyét! A világbajnoki bronz- és Európa-bajnoki ezüstérmes Márton Anna a 64-es táblán az első fordulóban a lengyel Martyna Komisarczyk elleni 15-4-es eredménnyel "melegített", majd sokkal szorosabb küzdelemben 15-14-re verte az amerikai Dagmara Wozniakot. A 21 éves magyar vívó a folytatásban sem lassított: előbb a lengyel Malgorzata Kozaczuk elleni diadalmaskodott, míg az elődöntőbe jutásért az olasz Rossella Gregoriót fektette két vállra. A mi lányunk az utolsó két asszójában Charlotte Lembachot 15-8-ra, Manon Brunet-t pedig - akitől a riói olimpia nyolcaddöntőjében kikapott - 15-11-re verte, s ezzel a meneteléssel felnőtt pályafutása első vk-aranyérmét szerezte meg.
"Azt hiszem, a négyes döntőben mutatott szereplésemmel abszolút elégedett lehetek, tényleg jól ment a vívás" - nyilatkozott a magyar szövetség honlapjának. - "Igazából az addigiakkal sem volt különösebb gond. Egyetlen szorosabb asszóm volt, az amerikai Wozniak ellen, de ott is 14-10-re én vezettem, valahogy sikerült egyenlítenie, de nem gondoltam, hogy ebből baj lehetne. A döntőben egy kicsit feszültnek éreztem magam Brunet ellen, talán még az olimpia emléke is beugrott, de csak addig, amíg nem kezdődött el az asszó. Ott félre tudtam tenni mindent."