Idén ünnepli 110. születésnapját a MEFS
A jubileumi év kapcsán tartott sajtótájékoztató a szövetség
Európa első egyetemi sportszövetsége, a Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség idén ünnepli fennállásának 110. évfordulóját, amelynek kapcsán sajtótájékoztatót tartott a szervezet.
Prof. Dr. Kiss Ádám, a MEFS elnöke, a BEAC korábbi elnöke és az ELTE professzora röviden ismertette a szövetség 110 évének legfontosabb állomásait. 1907-ben Európában elsőként, a világon másodikként, többek között a BEAC javaslatára és alapító tagságával megalakult a Magyar Főiskolai Sportszövetség. 1935-ben Budapesten rendezték meg VI. Nemzetközi Egyetemi Világjátékokat (International University Games), majd 1949-ben és 1954-ben a Hallgatói Világjátékokat (World Student Games). 1959-ben egységesül a nemzetközi egyetemi sport, megalapították a FISU-t, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetséget, melynek Magyarország alapító tagja. 1965-ben a MEFS közreműködésével rendezték meg IV. Nyári Universiadét Budapesten, mely azóta is a Magyarország által rendezett legnagyobb soksportos esemény. 1991-ben újjáalakult a MEFS Prof. Dr. Frenkl Róbert elnökletével, majd 1999-ben alapítóként vettek részt az EUSA, az Európai Egyetemi Sportszövetség megalapításában. 2013-ban a MEFS kidolgozta a Hajós Alfréd Tervet, mely 2013-2020-ig terjedő időszakra az egyetemi-főiskolai sport szakmai programjának az alapja lett. 2016 végétől létrejött a Nemzeti Diák, Hallgatói és Szabadidő Sportszövetség, mely által a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség nevesítésre is került a sporttörvényben.
A MEFS-nek összesen 36 egyetem és 28 egyetemi sportegyesület, országos szinten 25 sportirodai hálózat segíti munkáját, mindösszesen 205 ezer hallgató és 40 ezer oktató, kutató és dolgozó érintettségével, melyből 98,9%-uk tanul a MEFS-tag intézményben.
Bretz Gyula az idén 120 éves MAFC elnöke beszédének első felében röviden vázolta a MEFS alapításának háttértörténetét és a MAFC szerepét az alapításban, majd bemutatta a MAFC és az egyetemi sport kapcsolódását. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen működik az ország egyik legnagyobb, mélyen gyökerező hagyományokkal rendelkező sportegyesülete az 1897-ben alapított Műegyetemi Atlétikai és Football Club, a MAFC. A MAFC-nál összesen 36 versenyport szakosztály, 10 szabadidősport szakosztály és 7 diáksportkör működik az edzők és a vezetés áldozatos munkájának és odaadásának köszönhetően a szűkös anyagi keretek ellenére.
Dr. Braun Márton a Szerencsejáték Zrt. elnök-vezérigazgatója a MEFS és a Szerencsejáték Zrt. együttműködési megállapodását, a Campus 3Próbát és a sport fontosságát hangsúlyozta beszédében. A II. világháború után, 1947-ben bevezetett Totó elindításának legfőbb célja az volt, hogy a hazai sportolók számára biztosítsa a következő évi londoni olimpiai játékokon való részvétel lehetőségét. A Totó sikerességének köszönhetően pedig 128 magyar sportoló jutott ki az 1948-as nyári olimpiai játékokra, ami 10 arany, 4 ezüst, és 13 bronzérmet jelentett hazánknak.
A két szervezet együttműködésének céljai között szerepel, hogy ráirányítsák a figyelmet a sport jelentőségére a felsőoktatásban, és hogy minél több tanuló, hallgató kapjon kedvet a rendszeres testmozgáshoz, sportoláshoz, hogy megkezdődjön egy szemléletváltás az egészségesebb életmód követése felé. A tavalyi, „Légy Te a hétköznapok bajnoka!” elnevezésű kampánnyal a 36 fővárosi és vidéki felsőoktatási helyszínen közel 36 ezer diákot tudtak megmozgatni.
A jubileumi év főbb állomásai:
Március 25. - Emléküléssel egybekötött Ünnepi Közgyűlés A 110 éves évfordulót a MEFS sajtónyilvános Ünnepi Közgyűléssel egybekötött Emléküléssel nyit meg március 25-én a Gödöllői Királyi Kastélyban az alapító intézmények vezetői részvételével. A jogutód intézmények rektorai, illetve az egyetemi egyesületek (köztük a BEAC) vezetői aláírásukkal fogják ellátni a MEFS 110. évfordulója emlékére készített díszes alapító okirat másolatát, melyet Szabó Tünde sportért felelős államtitkár asszony fog ellenjegyezni. Az Emlékülésen a MEFS kitüntetéseket és díjakat adományoz az egyetemi sportért végzett kiemelkedő tevékenységekért.
Május 2. - A Magyar Sport Napja: Legizmosabb Egyetem kampány, melyben keressük Magyarország legizmosabb, egyetemét és főiskoláját! A diákok országszerte összemérhetik tudásukat, erőnlétüket, mégpedig a kettlebellel történő guggolás „rekordját” felállítva. A kampány arca: Lám Bálint, Universiade bronzérmes, többszörös birkózó világbajnok, Év Egyetemi Sportolója (2016.), a Testnevelési Egyetem hallgatója.
Szeptember 20. – Az Egyetemi Sport Nemzetközi Napja – összegyetemi sportnap. A MEFS és a Szerencsejáték Zrt. közreműködésével folytatódik a Campus 3Próba „Légy te a hétköznapok bajnoka!” címmel.
MozduljRá! kampány – „Heti 3x45 perc mozgás megváltoztatja az életed!” szlogenű kampánynak az idei évben új kampányarcainak: Rédli Andrást Universiade bajnok, olimpiai bronzérmes, világ- és Európa-bajnok párbajtőröző, az Óbudai Egyetem MSc hallgatóját; Csipes Tamarát olimpiai, világ- és Európa-bajnok kajakozó, az Edutus Főiskola hallgatóját, Tóth Tamást paralimpiai bajnok, Európa-bajnok és Európa-csúcstartó úszó, a Testnevelési Egyetem hallgatóját, Csabai Dórát kétszeres olimpiai 4. helyezett, Európa-bajnok magyar válogatott vízilabdázót, a Kodolányi János Főiskola hallgatóját választotta a MEFS, akik a lehető legtöbb szabadidősport eseménybe bekapcsolódnak és felhívják a figyelmet a rendszeres sportolás fontosságára.
Idén rekord számú (több mint 40) Magyar Egyetemi – Főiskolai Országos Bajnokságot (MEFOB) rendez a MEFS az egyetemek, szövetségek együttműködésével.
Háttér:
A MEFS 1907. március 24-én jött létre tíz egyetemi sportklub (Műegyetemi Athletikai és Futball-Club, Budapesti Egyetemi Athletikai Club, Kassai Jogász Sport-Egylet, Selmeczbányai Főiskolai Athleta-Club, Debreczeni Jogász Vívó-Egylet, Debreczeni Akadémiai Athleta-Club, Keszthelyi Gazdasági Akadémiai Athletikai Club, Egri Jogász Torna- és Vívó Egylet, Magyaróvári Gazdasági Akadémiai Athletikai Club, Kolozsvári E. A. C.) alapításával a MAFC akkori alelnökének vezetése alatt. Az alapszabályt 1908.június 14-én hagyta jóvá gróf Apponyi Albert kultuszminiszter aláírásával.