115 éves a magyar egyetemi sport zászlóshajója!
November 5-én 115. születésnapját ünnepli a Budapesti Egyetemi Atlétikai Club – alighanem a számmisztikusok is megirigyelnék a dátumok ezen összecsengését.
A XIX. század nyolcvanas éveiben kiemelkedő férfiak ismerték fel a testedzés, a rendszeres sportolás ember- és jellemformáló erejét, és ennek hatására alig másfél évtizeddel később, 1898. november 5-én alakult meg az egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező magyar sportegyesület, a BEAC. Első elnökéül a világhírű tudóst, a jeles államférfit és természetbarátot, báró Eötvös Lorándot választották.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem sportegyesülete már az első évektől fogva az éledező versenysport egyik fontos tényezőjévé vált. Amit a tudományegyetem jelentett és jelent a felsőoktatásban, azt jelentette mindig és jelenti ma is a BEAC az egyetemi sportban. Szellemiséget, az alapértékek tiszteletét, viszonyítási pontot, a hagyományok ápolását. Eötvös Loránd hitvallását követve az egyesület mindenkori vezetése küldetésének tartja a testkultúra fejlesztését és az egészséges életmód népszerűsítését. Nem csak az ELTE falain belül, de társadalmi szinten is hatást gyakorolva a jövő nemzedékek életére.
A klub arculatára mindvégig jellemző volt, hogy a sportágak igen széles választékát tárta az érdeklődők elé, és jelentős szerepet játszott több sportág hazai meghonosításában, népszerűsítésében. Így a századforduló táján és az azt követő években alakult meg a labdarúgó, asztalitenisz és gyeplabda szakosztálya, míg a ’60-as évektől kezdődően a tájfutás, sportgimnasztika, rögbi és karate szakosztályok kezdték meg működésüket fekete-fehér színekben.
Az egyesület fennállása óta öt olimpiai bajnokot adott a magyar élsportnak. 1912-ben dr. Prokopp Sándor lövészetben, 1936-ban Csík Ferenc 100 méteres gyorsúszásban és dr. Rajczy Imre a kardcsapat tagjaként, 1952-ben öttusa csapatban Kovács Aladár, 1968-ban Németh Angéla gerelyhajításban szerzett olimpiai bajnoki címet. Sportolóik 1898 óta 7 világbajnoki címet és több mint 400 magyar bajnoki címet szereztek a különböző sportágakban.
A BEAC dinamikusan növekvő tagsága elsősorban az ELTE hallgatóira és oktatóira épül, míg az utánpótlás korosztályban meghatározóan a XI. kerület iskoláinak diákjait találjuk. Közel 2000 rendszeresen sportoló hallgatójával a főváros egyik legnagyobb szabadidősport klubjává vált a magyar egyetemi sport zászlóshajója, amely az ELTE tanulóival szoros együttműködésben sok öregedő félben levő szakosztályt, sportágat élesztett újjá. Sőt, új, a hallgatókat nagy létszámban megmozgató sportágakban is mozgási lehetőséget nyújt az egyetemi polgároknak.
A klub a tömegsport mellett napjainkban is nagy figyelmet szentel az élsportnak. Az atléták rendszerint több számban is országos bajnoki címeket nyernek, sőt, Vári Edit gátfutó a pekingi olimpiai magyar induló között szerepelt. A női kosárlabdacsapat hosszú ideje a sportág honi történetének meghatározó tagja, ahol Balogh „Bubu” Judit vezetésével a dobogó legmagasabb fokán is álltak már. A sakk mellett az utóbbi évek leggyorsabban fejlődő szakosztálya a triatlon, akik a Hawaii Triatlon Világbajnokságot is megjáró Kis Gyula vezetésével már OB csapatérmeket, egyetemi országos bajnokságot is nyertek.
A BEAC jövőképe, hogy egy olyan hírnevű, szakmai, sport és egyetemi körökben viszonyítási pontként számon tartott klub legyen, ahol a szervezet irányításában a hallgatók meghatározó szerephez jutnak, illetve ahol az egyetemi polgárok egyre növekvő számban sportolnak rendszeresen.